Regulace hypoték: hrozby a příležitosti pro každodenní business

Panelová diskuse
30. 11. 2016
16:30 - 17:40
Hlavní sál (Empiria)

Regulace hypoték: hrozby a příležitosti pro každodenní business

Co udělá regulace hypoték s trhem? Budou se znovu rozdávat karty? Kdo vyhraje? Jak se dívá trh na „doporučení“ ČNB? Odváží se někdo doporučení nerespektovat? Praktické dopady regulace hypoték (a spotřebitelských úvěrů). Jak to dopadlo na slovenském trhu, kde začala platit podobná pravidla?

O čem budeme diskutovat a na co se můžete ptát?

Jsme svědky největšího milníku ve 21 leté historii financování bydlení ČR – jsme svědky největší intervence do trhu financování bydlení:

 • ČNB se svými „doporučeními“
 • zákon o spotřebitelském úvěru
 • daň z nabytí nemovitosti.

Zpomalí regulační intervence trh? Jaký dopad to bude mít na klienty? Jaký dopad to bude mít na banky? Jaký dopad to bude mít na zprostředkovatele?

Trh a dopad na příští rok

 1. Omezení se dotkne klíčových oblastí – nemovitosti a klienta, redukce a limitace LTV, změna a zpřísnění posuzování bonity – jaký dopad to může mít na obchod, počty a objemy roku 2017?
 2. Otevírá redukce LTV prostor k dofinancování jinými typy úvěrů? Je to příležitost pro stavební spořitelny? Nebo se toto dofinancování dokonce přesune mimo bankovní sektor a klientům se vyšší LTV výrazně prodraží?
 3. Buy to let – je to pro banky hrozba nebo naopak příležitost?
 4. Trh nemovitostí – co může přibrzdit růst cen?

Klienti

 1. Co má běžný klient za alternativu – v bance mu peníze nezhodnotíte…Češi touží bydlet ve vlastním
 2. Generace Y a už vůbec ne milenialové nejsou zvyklí spořit, jaká řešení jim nabídneme?
 3. zákon o spotřebitelském úvěru – dostává od 1.12. klient do rukou super kompetence? Může jednodušeji předčasně splatit, prodat nemovitost, zpochybnit správné posouzení schopnosti splácet bankou…ale nebude to ve výsledku kontraproduktivní? Slovensko je zajímavým příkladem…

Banky a zprostředkovatelé

 1. Nízké marže, rušení poplatků, růst až expanze Fintech firem, zcela nový profil chování nastupujících mileniálů, distribuční dominance externích zprostředkovatelů a do toho robustní růst regulačních povinností – hlavní výzvy bank v příštích letech, ale také příležitosti, kde vidíte příležitosti za Vás?
 2. Jak se díváte na trh zprostředkovatelů – je regulace příležitostí k pročištění a větší kultivaci distribučního trhu?
 3. Co za oblasti ve vztahu s externími partnery byste rádi posunuli dopředu?

Zajímá vás víc? Dejte nám vědět na otazky@finfest.cz!